Czwartek, 17 kwietnia 2014
Aktualny numer NR 13 ZIMA 2009

Niewielkie pranie

Szybki rozwój technologii pozwala nam na posiadanie takich sprzętów gospodarstwa domowego, dzięki którym zaoszczędzamy czas. Obecnie inżynierowie stworzyli pralkę, która pierze w ciągu 25 minut.Zarówno pralki, jak i suszarki – dostępne osobno czy jako laundry center (pralko-suszarka) – są bardzo łatwe w obsłudze, a firmy producenckie prześcigają się w pomysłach technologicznych i estetycznych. Do wyboru mamy pralki top-load (ładowane od góry), front-load (ładowane z przodu), stackable washer&dryer (suszarkę możemy umieścić na pralce), laundry center (pralko-suszarka) oraz wiele rodzajów suszarek do ubrań (dryer).
 
W Stanach Zjednoczonych istnieje wiele firm produkujących pralki i suszarki, jak Ariston, Amina, Kitchen-Aid, Whirlpool czy GE. Niemałe znaczenie dla rynku amerykańskiego w tej branży ma obecność europejskich marek o bardzo wysokim poziomie technologii i innowacji w produkcji tych sprzętów. Z Europy pochodzą Siemens, Bosh, Asko i Miele. Jedną z lepszych marek jest Fisher&Paykel z Nowej Zelandii, a także LG i Samsung z Korei oraz Haier z Chin. Czołowe marki sprzedające pralki i suszarki na rynku amerykańskim to: GE (Hotpoint), Kenmore, Maytag i Whirlpool (Roper) oraz Frigidaire (Electrolux).
 
O czym warto wiedzieć kupując pralkę
Pralki typu top-load, które są bardzo popularne w USA, nazywane High Efficiency (HE), mają wysoką wydajność mechaniczną, zużywają mniej wody i energii. Pralki top-load ze znakiem HE piorą prawie tak samo dobrze jak pralki typu front-load, bo mają również szybkie obroty. Jednakże badania wykazały, że front-load są delikatniejsze dla prania. Kontrola temperatury we front-load pozwala na balansowanie gorącej i zimnej wody pobieranej przez pralkę w czasie prania. Automatyczne dozowniki na proszek, wybielacz czy płyn do płukania aplikują je w odpowiednim momencie. Również poziom wody kontrolowany jest automatycznie. Extra spin (dodatkowe wirowanie) nie pobiera dodatkowej ilości wody. Właściwie do zwykłego prania potrzebujemy czterech podstawowych cykli: heavy duty (bielizna bardzo zabrudzona), normal, delicate (delikatne tkaniny, jak wełna czy jedwab) oraz whitest white (biała bielizna, np. białe koszule). Czas prania w pralkach front-load może dochodzić do 2 godzin, a w pralkach top-load trwa zaledwie 35 minut.
 
Top-load czy front-load?
Pralki typu front-load nie mają prawie żadnych wad. Są zdecydowanie lepsze od pralek typu top-load z wielu względów:
– zużywają 40-50% mniej energii i 50-65% mniej wody niż pralki typu top-load
– odwirowują pranie lepiej niż top-loaders, niemal do sucha, co skraca czas suszenia w suszarce
– są cichsze od pralek top-load, które są głośne w trakcie całego cyklu prania, natomiast pralki front-loaders hałasują jedynie w trakcie wirowania
– prawie połowa pralek typu front-load posiada bęben z nierdzewnej stali (Stainless Steel Wash Tub)
– pralki front-loaders posiadają większą pojemność od pralek top-load, dzięki czemu możemy wyprać lepiej i więcej, oszczędzając przy tym energię
– płaskie elektroniczne przyciski w pralkach front-load mają swoje wady i zalety. Są delikatne w obsłudze, ale za to trudniejsze i kosztowniejsze w naprawie od tradycyjnych przycisków.
 
Oszczędzamy energię
Pralki z logiem Energy Star to produkty spełniające wymogi energooszczędności ustanowione przez US Environmental Protection Agency i US Department Of Energy. Zużywają 50% mniej energii niż pralki standardowe, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet do 110 dol. rocznie.
 
Modified Energy Factor (MEF) w pralkach Energy Star mierzy energię zużywaną w czasie prania, włączając zużytą energię na jedno pranie, ogrzewanie wody i odwirowywanie (suszenie). Im wyższy MEF, tym bardziej energooszczędna jest pralka. Większość pralek full-size Energy Star zużywa od 18 do 25 galonów wody, podczas gdy tradycyjne pralki zużywają aż 40 galonów. Water Factor – mierzy ilość wody używanej w czasie jednego cyklu prania. Im niższy jest Water Factor, tym mniej wody pralka zużywa. Większość pralek ze znakiem Energy Star doskonale odwirowuje ubrania, dzięki czemu wyciągamy je z pralki jedynie wilgotne. Skraca nam to czas suszenia ich w suszarce i pozwala zaoszczędzić pieniądze.
 
Co możemy zrobić, aby oszczędzić energię?
– Prać ubrania w dużych ilościach.
– Prać w zimnej wodzie. Dostępne środki piorące są na tyle dobre, że nawet brudne pranie wypiorą w niskiej temperaturze.
– Nie zostawiać pralki z włączoną funkcją standby.
 
Jak dbać o pralkę
– Po zakupie pralki należy wykonać krótkie pranie bez wsadu. Pozwoli to oczyścić przewody i wnętrze pralki z zanieczyszczeń powstałych przy jej produkcji. Sprawdzamy w ten sposób również szczelność połączeń kanalizacyjnych.
– Czyszczenie pralki. Należy ją przecierać po każdym praniu wilgotną ściereczką z mydłem, a także wycierać do sucha drzwiczki i uszczelki. Najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie drzwiczek otwartych po każdym praniu. Pojemnik na detergenty myć pod bieżącą wodą.
– Odkamienianie. Zrobić to należy zaraz po zakupie, co zapobiegnie późniejszym awariom. W tym celu trzeba ustawić pralkę na najkrótszy cykl prania, w wysokiej temperaturze z dodatkiem środka odkamieniającego.
– Stosowanie (od czasu do czasu) środków zmiękczających wodę. Są one delikatne i nie niszczą tkanin.
 
O czym warto wiedzieć kupując suszarkę
Suszarki (clothes dryer) dzielą się, ze względu na zużycie energii, na elektryczne i gazowe. Suszarki z termostatem i dodatkowo z czujnikiem wilgotności (moisture sensor) działają lepiej, ale są droższe na rynku o ok. 50 dol. od tych, które posiadają tylko tradycyjny termostat. Jest to jednak niewiele, w porównaniu z tym, ile zaoszczędzamy w przyszłości kupując suszarkę z moisture sensor, który ma zdolność wykrywania, kiedy pranie jest już suche, i automatycznie ją wyłącza. Suszarki bez sensora niepotrzebnie suszą już suche pranie, powodując niszczenie i kurczenie się tkanin oraz pochłaniają dodatkową energię.
 
Kilka rad przed zakupem suszarki

– Suszarki na gaz są o 50 dol. droższe, ale w przyszłości są oszczędniejsze.
– Ważne jest, aby suszarka posiadała moisture sensor (czujnik wilgotności). Dzięki niemu prawdopodobieństwo kurczenia się ubrań staje się mniejsze. Połowa suszarek dostępnych na rynku posiada ten czujnik. Ich ceny zaczynają się od 350 dol.
– Funkcje regular, permanent press, cotton i delicate w suszarce w zupełności wystarczają. Niektóre firmy oferują funkcję speed dry, dzięki której ubrania suszą się w bardzo wysokiej temperaturze zaledwie przez kilkanaście minut.
– Wybierz cichą suszarkę, szczególnie jeśli ma stać w sąsiedztwie kuchni czy sypialni.
 
Jak dbać o suszarkę
– Czyścić filtr (filter, lint) po każdym suszeniu. Raz na 6 miesięcy umyć go szczotką w wodzie z mydłem.
– Po każdym użyciu suszarki oczyścić ją z pozostałych resztek tkaniny i zabrudzeń.
– Od czasu do czasu przetrzeć moisture sensor wilgotną ściereczką lub wacikiem bawełnianym nasączonym spirytusem, aby prawidłowo działał.

Najlepsze na rynku – ranking 2007
SUSZARKI ELEKTRYCZNE
  GE PROFILE HARMONY DPGT 750 EC [WW] 1400
  KENMORE ELITE OASIS 6703 [2]  700 
  LG DLE 5977 [W]  850 
  MAYTAG EPIC MED 9700 S [Q]  800 
SUSZARKI NA GAZ
  MAYTAG EPIC MGD 9700 S  800 
  KENMORE ELITE OASIS 7704  800 
PRALKI TOP-LOAD TYPE
  WHIRLPOOL WTW 6200 S CABRIO  670 
  WHIRLPOOL WTW 6600 S CABRIO  900 do  1000 
  WHIRLPOOL WTW 6400 SW CABRIO  840 
PRALKI FRONT-LOAD
  LG WM 2688H TROMM  1500 
  LG WM 2487H TROMM  1300 dol
  BOSCH WFMC3301UC NEXXT500 SERIES  1000 
  WHIRLPOOL WFW8300SW DUET SPORT  700 
WASHER & DRYER – LAUNDRY CENTER
  LG WM3677HW ALL-IN-ONE WASHER AND DRYER  1500 
  SPEED QUEEN CTSA 9AWN  2050 
  MAYTAG LSG 7806 AA  1200 
PORTABLE WASHING MACHINE
  HAIER HLP21E PULSATOR WASH  230  

dodajdo.com


 
napisany przez 06:34 05-04-2008

Artykuły z numeru:
NR 12 JESIEŃ/ZIMA 2007

Najczęściej czytane

Numer 13 jest ostatnim drukowanym wydaniem magazynu Twój Dom. Zapraszamy do czytania magazynu na naszej stronie internetowej.

Copyright © 2007 by magazyntd.comW serwisie startups mozna znalezc wiele ciekawych projektow. Miedzy innimi sa to projekty lansik, a takze nasza klasa.